Miasteczko Salem


Prezentowany przez mistrza horroru, Stephena Kinga Szpital "Królestwo" to napisany przez tego nagrodzonego autora bestsellerowych powieści specjalnie dla telewizji blisko 10 godzinny serial zainspirowany duńskim mini-serialem Królestwo (Riget) autorstwa Larsa Von Triera.
King opowiada w nim przerażającą historię Krolestwa - szpitala, w którym zarówno pacjenci jak i personel stanowią mieszaninę dziwaków i szaleńców. Są wśród nich niemal ślepy ochroniarz, pielęgniarka, mdlejąca regularnie na widok krwi i sparaliżowany artysta, którego powrót do zdrowia byłby prawdziwym cudem. Kiedy na korytarzach zaczyna rozbrzmiewać głos cierpiącej małej dziewczynki, zarówno pacjenci, jak i personel lekceważą sugestie, jakoby w szpitalu działy się rzeczy nadprzyrodzone... na swoje własne ryzyko.

Tytuł oryginalny: Kingdom Hospital
Tytuł polski: Szpital Królestwo
Reżyseria: Craig R. Baxley
Scenariusz: Stephen King i Richard Dooling
Rok produkcji: 2004
Czas: 546 minut

Obsada:
Dr Hook - Andrew McCarthy
Sally Druse - Diane Ladd
Dr Stegman (AKA Steg) - Bruce Davison
Dr Jesse James - Ed Begley Jr.
Dr Christine Draper - Allison Hossack
Dr Louis Traff - William Wise
Elmer Traff - Jamie Harrold
Carrie Von Trier - Lena Georgas
Bobby Druse - Del Pentecost
Liz Hinton - Janet Wright
Dr Gottreich - Bill Meilen
Brenda Abelson - Meagan Fay
Ollie - Ben Ratner
Danny - Ty Olsson
Mary - Jodelle Ferland
Peter Rickman - Jack Coleman
Natalie Rickman - Suki Kaiser
Otto - Julian Richings
Paul - Kett Turton
Bohaterem opowieści jest pisarz Ben Mears (Rob Lowe), który po latach nieobecności wraca do rodzinnego miasteczka o nazwie Salem by napisać książkę o nim i o jego mieszkańcach. Wierzy, że tylko w ten sposób pozbędzie się prześladujących go wciąż dramatycznych wspomnień z dzieciństwa. Miasteczko Salem z zewnątrz sprawia wrażenie idealnego. Zadbane domki i ogrody, uśmiechnięci sąsiedzi, słowem - wymarzone miejsce do zamieszkania. Jednakże pod tą piękną oprawą kryje się mroczny sekret. Kiedy mieszkańcy Salem zaczynają w tajemniczych okolicznościach ginąć, Ben, korzystając z pomocy kelnerki Susan Norton (Samantha Mathis), nauczyciela Matta Burke'a (Andre Braugher) i ojca Donalda Callahana (James Cromwell), będzie musiał stawić czoła mrocznym siłom, które do niedawna uważał jedynie za wymysł.

Tytuł oryginalny: Salem's Lot
Tytuł polski: Miasteczko Salem
Reżyseria: Mikael Salomon
Scenariusz: Peter Filardi
Rok produkcji: 2004
Czas: 173 minuty

Obsada:
Ben Mears - Rob Lowe
Mark Petrie - Dan Byrd
Richard Straker - Donald Sutherland
Kurt Barlow - Rutger Hauer
Ojciec Callahan - James Cromwell
Majorie Glick - Rebecca Gibney
Matt Burke - Andre Braugher
Dud Rogers - Brendan Cowell Johny B. Good - Stephen King

"Szpital Królestwo" to 13-sto odcinkowy serial stacji ABC wyreżyserowany przez Craig'a R. Baxley'a ("Sztorm stulecia") emitowany w 2004 roku. Stephen King napisał scenariusz bazując na bardzo popularnym, duńskim, serialu "Królestwo" ("Ridget") Lars'a Von Trier'a z 1994 roku. Sam serial przyjęty został dość miernie, a pod wpływem malejącej widowni, pod sam koniec zdecydowano o wstrzymaniu emisji ostatnich odcinków, aby dać możliwość wprowadzenia zmian i ich przemontowania.

Trzeba przyznać, że w konfrontacji z pierwowzorem, "Szpital Królestwo" King'a przegrywa z "Królestwem" von Triera. Sytuacja z mieszanymi opiniami na ten temat przypomina tę o wyższości "Lśnienia" Stanley'a Kubrick'a nad ekranizacją Mick'a Garris'a. Pomimo tego, abstrahując od porównań do pierwowzoru, serial jest bardzo ciekawy fabularnie i dość zakręcony.

Wydanie:  - obrazek
Wydanie DVD
Aktualności ze światów Kinga
Zapowiedzi

2018-07-25

"Castle Rock"

2018-08-22

"Pan Mercedes"

2018-09-04

"Flight or Fright"

Social Media
MOJA KOLEKCJA NA SKRÓTY: