Prebook "'Salem's Lot" z Cemetery Dance na aukcji eBay

Kilka dni temu pisałem o nowym prebooku "'Salem's Lot" z Cemetery Dance przygotowanym na potrzeby produkcyjne w ramach serii Doubleday Years, a już pierwszy egzemplarz pokazał się na eBay'u. Jak pokazuje historia, tego typu pozycje są bardzo cenione, szczególnie ze względu, że grono tzw. Proof collectors (kolekcjonerów prebooków) rośnie z dnia na dzień. Nie dziwi więc spore zainteresowanie tym konkretnym prebookiem, którego cena już pierwszego dnia licytacji osiągnęła $770 (!!!), a zostało jeszcze kilka dni aukcji więc cena może dobić do $1000 (dla porównania cena prebooka "It 25th Anniversary Edition" to około $800).

Salems Lot - Cemetery Dance Proof

Jak to się dzieje, że książku drukowane do wewnętrznego użytku trafiają na rynek? Dlaczego wydawnictwo nie reaguje kiedy książki "nie przeznaczone do sprzedaży" trafiają na licytacje?

W tym przypadku pochodzenie egzemplarza jest znane. Jakiś czas temu Richard Chizmar, prezes Cemetery Dance, podarował swój egzemplarz lokalnej szkole na loterię. Zwycięzca postanowił sprzedać książkę i tak trafiła poza Cemetery Dance i na aukcję. Sam wydawca nie ma zamiaru reagować (przynajmniej w tym konkretnym przypadku), a co więcej zachęca do udziału w licytacji potwierdzając w newsletterze autentyczność tego egzemplarza, dodając przy tym, że wyprodukowano zaledwie 20 egzemplarzy a do tego, już po druku do projektu wprowadzono kilka zmian - więc zwycięzca aukcji będzie posiadaczem jedynej w swoim rodzaju książki z bardzo wczesnego etapu produkcji.

Pozostaje pytanie - co powstrzyma wydawcę przed "puszczeniem" na rynek kilku dodatkowych egzemplarzy i zarobienie na tym paru dolców? Przecież słowa, że istnieje tylko 20 egzemplarzy nie można potwierdzić...
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: