Zaginiony rozdział "Lśnienia" odnaleziony

Pierwotnie powieść "Lśnienie" miała być znacznie dłuższa. Znany jest dodatkowy rozdział zatytułowany "Before the Play" będący wstępem do książki. Wiadomo, że ten prolog został wycięty z książki przez wydawnictwo Doubleday za zgodą Stephena Kinga.Swoją decyzję wydawca uzasadniał faktem, że usunięcie tych kilkudziesięciu stron obniży ostateczny koszt książki o $1 (co przy ostatecznym koszcie książki $8.95 w 1977 roku stanowiło około 10% jej ceny).

"Before the Play" zostało odłożone na półkę i odkurzone w 1982 roku gdy w całości zostało po raz pierwszy opublikowane w magazynie "Whispers".W kwietniu 1997 roku, przy okazji premiery mini serialu "Lśnienie" w reżyserii Micka Garrisa, do którego scenariusz napisał osobiście Stephena King, skrócona wersja wstępu została opublikowana w magazynie telewizyjnym "TV Guide" (ilustrowana przez Berni Wrightsona).

Zaledwie kilka tygodni temu, wydawnictwo Cemetery Dance opublikowało szczegóły dotyczące wydania "Lśnienia" w ramach swojej serii Doubleday Years. W ogłoszeniu podano, że po raz pierwszy w historii "Before the Play" znajdzie się w tej samej publikacji co cała książka.

Na listach niepublikowanych utworów Stephena Kinga widnieje jeszcze epilog "Lśnienia" - "After the Play", który uznawany był za zaginiony. Jak się okazało nie zaginął bezpowrotnie.

Jeden z brytyjskich kolekcjonerów twórczości Stephena Kinga nabył kilka miesięcy temu kopię manuskryptu "The Shine", bo tak pierwotnie zatytułowana była książka. Kopia skryptu oznaczona jest pieczęcią "Ziegler Associates, Inc." z Los Angeles.Szybka analiza archiwów kolekcjonerów wykazała, że taki eksponat rzeczywiście przewijał się w kilku kolekcjach. W 2006 roku jeden z największych znawców i kolekcjonerów twórczości Kinga, Chris Cavalier, wyprzedawał swoją kolekcję. Na liście sprzedawanych przedmiotów znajdowała się pozycja:"Photocopy of the manuscript called The Shine in binder from Ziegler Associates, LA. 527 pages." wyceniona wtedy na $700. Nie wiadomo kto ją zakupił, nie wiadomo też, czy jest to ta sama kopia, która teraz znajduje się w rękach kolekcjonera w Wielkiej Brytanii (prawdopodobnie nie, bo ten egzemplarz zakupiono za 75 funtów).
 
The Sine (manuskrypt) - 1 The Sine (manuskrypt) - 2

Co prawda "Before the Play" nie jest integralną częścią tej kopii, jednak spis treści ujawnił dodatkowy segment zatytułowany "After" - czyli 58 rozdział książki zawierający wycinki z gazet (strony 517-520 manuskryptu) i 59 rozdział zatutułowany "Summer".Oczywiście w finalnej książce znajduje się rozdział 58 zatytułowany "Epilog/Lato", ale oznacza to po prostu przesunięcie go w miejsce wyciętego fragmentu. Oznaczałoby to, że pierwotnie segment "After" (czyżby zaginiony "After the Play"?) zawierał rozdział 58 "Newslog" oraz rozdział 59 "Epilog/Lato".
 
The Sine (manuskrypt) - 4The Sine (manuskrypt) - 8

Ponadto cały manuskrypt zapełniony jest odręcznymi poprawkami Stephena Kinga. Aktualnie trwają analizy porównawcze maszynopisu, których wczesne wyniki wskazują na całą masę różnic - od drobnych przeformułowań zdań, do całkiem nowych fragmentów, które zostały usunięte w finalnej publikacji.
 
The Sine (manuskrypt) - 6The Sine (manuskrypt) - 7

Wydanie "Lśnienia" z Cemetery Dance jest już niemal całkowicie wyprzedane (dostępne jest kilkadziesiąt egzemplarzy wydania podarunkowego Gift Edition), a materiał miał trafić do drukarni w ciągu najbliższego miesiąca.Jednak to odkrycie podsunęło kolekcjonerom pomysł, aby dołączyć odnalezione materiały do książki. Chodzi o dołączenie usuniętych fragmentów, tak jak zrobiono to w ilustrowanym wydaniu książki "Miasteczko Salem", oraz dołączyć zaginiony rozdział. Oznaczałoby to pierwszą w historii kompletną publikację "Lśnienia".

Tego typu zmiany wymagałyby przesunięcia premiery książki, ale to nie jest problem, bo zapewne większość fanów nie miałaby nic przeciwko dodatkowym tygodniom oczekiwania w zamian za tak unikalną publikację. Problemem mogą być jednak kwestie prawne i z tego co przekazał Brian James Freeman, współwłaściciel Cemetery Dance, wydawnictwo ma zamiar skonsultować ten pomysł z prawnikami Stephena Kinga.
Powiązane
Książki:
Lśnienie
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: