Whispers 8/82

Whispers 8/82
Dzisiaj coś specjalnego. Numer magazynu "Whispers" z sierpnia 1982 roku poświęcony Stephenowi Kingowi. Znajduje się on na niejednej liście trudnych do zdobycia.

A w magazynie znajdziemy między innymi:

  • "Before the Play" - Stephen King
  • "It Grows on You" - Stephen King
  • "On the Shining and other Perpetrations" - Stephen King
  • "Return of the Curse of the Son of Mr. King: Book Two" - David Show


W tym właśnie magazynie, po raz pierwszy w historii, został w całości opublikowany prolog do "Lśnienia" - "Before the Play". Dodatkowo, tekst ten został poprzedzony obszernym esejem poświęconym aspektom twórczym, życiu osobistemu i odwiecznemu pytaniu "Skąd biorą sie pomysły?".

Prasa_Whispers_8_82_4Prasa_Whispers_8_82_2

Opowiadanie "To żyje w nas" ("It Grows on You"), powstało w 1973 roku i jak do tej pory zostało opublikowane trzy razy. Pierwsz raz w jesiennym wydaniu "Marshroots" w 1973 roku, drugi raz właśnie w "Whispers", a na koniec w zbiorku "Marzenia i koszmary" w 1993 roku. Co w tym dziwnego? To, że przed każdą publikacją, King dokonywał drobnych poprawek.
W najbliższym czasie postaram się porównać tę wersję, z tą która ukazała się w "Marzeniach i koszmarach" i uzupełnię wpis.

David Show napisał niesamowicie ciekawy kawałek poświęcony twórczości Kinga, skupiając się głównie na ekranizacji "Lśnienia" w reżyserii Stanleya Kibricka, ale odnosi się też do innych głośnych produkcji tamtego okresu. Ciekawy fragment mówi:

"(...)Michael Moriarity, Tom Skerritt lub nawet Bruce Dern mogliby być lepszym wyborem do roli Torrance'a, niż Jack Nicholson (który zdobył Oskara mniej więcej w czasie castingów), który już po 10 minutach filmu nie daje złudzeń, że jest kompletnym szaleńcem.(...) Trudno uwierzyć, że kiedykolwiek kochał Wendy (pokazaną jako katatoniczkę z wyłupiastymi oczami, graną przez drętwą jak manekin Shelly Duvall), bo wszystkie ich wspólne sceny kończą się wybuchami wrogości."

Prasa_Whispers_8_82_3Prasa_Whispers_8_82_5

Starałem się przetłumaczyć jak najwierniej, ale sądzę, że te kilka zdań obrazuje opinię recenzenta. Ekranizacji obrywa się też za ogromne zmiany w scenariuszu (scena w pokoju 237), nieciekawy hotel i kilka innych wpadek.

Ponadto w magazynie znajdziemy liczne kingowe ilustracje Brada Fostera, Johna Stewarta (okładka i inne), Ricka Harrisona i kilku innych rysowników.

Aktualności ze światów Kinga
Social Media
MOJA KOLEKCJA NA SKRÓTY: