Mroczna połowa

Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
polskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
amerykańskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
brytyjskie wydanie

Tytuł oryginalny: "The Dark Half"
Data I wydania oryginalnego: 1989-11-01
Tytuł polski: "Mroczna połowa"
Data I wydania polskiego: 1993

Dedykacja:
Tę książkę dedykuję osobie, która pomogła mi w interesach - Shirley Sonderegger, i jej mężowi Peterowi.

Thad Beaumont i George Stark. Doktor Jekyll i Mr. Hyde. Thad jest powieściopisarzem, szczęśliwym mężem i ojcem dwójki uroczych bliźniąt. Sukces, pieniądze i status autora bestsellerów przyniosły mu epatujące przemocą, wydane pod pseudonimem George Stark kryminały, w których stworzył postać brutalnego mordercy Alexisa Machine'a. Pod własnym nazwiskiem napisał nominowaną do National Book Award powieść Niespodziewany taniec, zdobywając tytuł najbardziej obiecującego pisarza Ameryki. Niespodziewany szantaż ze strony dociekliwego studenta, który grozi, że zdemaskuje go jako twórcę postaci Machine'a, zmusza go do publicznego wyznania, iż George Stark to w rzeczywistości Thad Beaumont. W obecności reporterów tygodnika "People" Thad urządza Starkowi symboliczny pogrzeb. Ale jego "mroczna połowa" nie zamierza zniknąć - wydaje się, iż powstała z grobu i prześladuje wszystkich, których uważa za winnych ujawnienia tożsamości Starka. W otoczeniu pisarza mnożą się bestialskie morderstwa, zaś pozostawione na miejscach zbrodni ślady jednoznacznie wskazują na Beaumonta jako zabójcę...
"Mroczna połowa" to ścisła czołówka powieści Kinga z najlepszego okresu jego twórczości - lat 80-tych. Przepełniona przemocą opowieść o pisarzu nękanym przez swoje alter-ego jest swoistym rozrachunkiem z historią ujawnienia prawdziwej tożsamości Richarda Bachmana jako pseudonimu Stephena Kinga.

Książka bez wątpienia zainspirowana sytuacją odkrycia przez Stephena P. Browna, że Richard Bachman to w rzeczywistości Stephen King.

Pseudonim Richard Bachman powstał na skutek połączenia pseudonimu Richard Stark (pseudonim pisarza Donalda E. Westlake'a - autora wielu powieści kryminalnych), z nazwą zespołu Bachman-Turner Overdrive.
Z kolei książkowy pseudonim głównego bohatera - George Stark - jest hołdem dla Donalda E. Westlake'a.

Dodatkową ciekawostka jest to, że fragmenty powiesci Georga Starka znbajdujące się w "Mrocznej połowie" miały być powieścią wydaną własnie pod pseudonimem Richard Bachman jako "Steel Machine" (a szkoda, że tak się nie stało, bo Maszyna to swój chłop).

Szczegóły pozostałych wydań znajdują się poniżej:

Polskie wznowienia
Wydanie: 2 - obrazek
Wydanie: 3 - obrazek
Wydanie: 4 - obrazek
Wydanie: 5 - obrazek
Wydanie: 6 - obrazek
Wydanie: 7 - obrazek
Wydanie: 8 - obrazek
Audiobooki
Wydanie:  - obrazek
Powiązane
Książki:
Mroczna połowa
Filmy:
Mroczna połowa
Recenzje:
Mroczna połowa
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: