Mroczna połowa


Tytuł oryginalny: "The Dark Half"
Tytuł polski: "Mroczna połowa"
Scenariusz: George A. Romero
Reżyseria: George A. Romero
Czas trwania: 122 min
Rok produkcji: 1993

Kilkunastoletni Thad Beaumont pisze opowiadania, chce zostać w przyszłości sławnym pisarzem. Ilekroć jednak siada nad kartką papieru, czuje silny ucisk w głowie i słyszy przeraźliwy świergot wróbli. Badania lekarskie wykazują guz mózgu. Podczas operacji okazuje się, że narośl jest "pozostałością" po nie narodzonym bracie bliźniaku Thada.
Akcja przenosi się 23 lata później. Thad Beaumont (Timothy Hutton) ożenił się, ma dwoje dzieci. Jest szanowanym profesorem uniwersyteckim i autorem wielu poważnych publikacji, które jednak nie przynoszą dużych zysków. Aby zarobić na utrzymanie rodziny i komfortowego domu, pisze pod pseudonimem George Stark krwawe, sensacyjne powieści, zapewniające mu fortunę. Gdy jeden z jego studentów, Fred Clawson, dowiaduje się o tym, próbuje szantażować pisarza. Thad, za radą żony Liz (Amy Madigan), postanawia wyznać prawdę swoim czytelnikom na łamach popularnego magazynu "People". Uśmierca George'a Starka, który zostaje "pochowany" w rodzinnym grobie pisarza, gdzie przed laty złożono płód jego brata bliźniaka. Ale George Stark (Timothy Hutton w drugiej roli) nie umarł, wstaje z grobu i zaczyna się mścić na Thadzie, mordując związanych z nim ludzi. Śmiertelne niebezpieczeństwo grozi także Lizie i dzieciom. Beaumont, którego policja podejrzewa o zbrodnie, próbuje unicestwić swą "mroczną połowę".

Obsada:
Thad Beaumont ... Timothy Hutton
Alan Pangborn ... Michael Rooker
Liz Beaumont ... Amy Madigan
Reggie DeLesseps ... Julie Harris
Fred Clawson ... Robert Joy

Jest to jeden z filmów, które mbardzo lubię i uznaję za dość dobrą ekranizację. Moim zdaniem Timothy Hutton jako Thad Beaumont/George Stark sprawił się rewelacyjnie, a reżyserowi udało się świetnie ukazać gangsterski styl bycia tego "rasowego sukinsyna".
Bez wątpienia warto obejrzeć ten film, nawet jeśli nie jest się fanem Kinga - wystarczy być fanem George'a A. Romero!

Wydanie:  - obrazek
Wydanie DVD
Wydanie:  - obrazek
Wydanie VHS
Powiązane
Książki:
Mroczna połowa
Filmy:
Mroczna połowa
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: