Lśnienie


Tytuł oryginalny: "The Shining"
Tytuł polski: "Lśnienie"
Scenariusz: Stanley Kubrick, Diane Johnson
Reżyseria: Stanley Kubrick
Czas trwania: 115 min, 146 min (reżyserska)
Rok produkcji: 1980

Opowieść o mrocznym hotelu, w którym ożywają wspomnienia o okrutnej zbrodni popełnionej w tym miejscu. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, czego boisz się najbardziej: potworów z kosmosu? Zabójczego wirusa? A może tego, że pewnego dnia ktoś z twoich bliskich - ktoś, kto powinien strzec cię i kochać - nagle postanowi cię zabić? "Lśnienie" to ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga, którą uznano za arcydzieło filmu grozy. Pod kierunkiem reżysera Stanley'a Kubricka Jack Nicholson stworzył niezapomnianą kreację w roli Jacka Torrance'a, początkującego pisarza, który przyjmuje posadę zimowego stróża w odciętym od świata eleganckim hotelu Overlook, dokąd przenosi się wraz z żoną (Shelley Duvall) i kilkuletnim synkiem (Danny Lloyd). Torrance nigdy tam wcześniej nie był - a może jest inaczej? Odpowiedź na to pytanie przynosi mrożący krew w żyłach finał, w którym poznajemy niesamowitą tajemnicę hotelu Overlook.

Obsada:
Jack Torrance - Jack Nicholson
Winifred "Wendy" Torrance - Shelley Duvall
Danny Torrance - Danny Lloyd
Dick Hallorann - Scatman Crothers
Stuart Ullman - Barry Nelson

"Lśnienie" Stanley'a Kubrick'a jest uważane za jeden z najlepszych horrorów. Dzięki niesamowitej roli Jacka Nicholsona wszyscy znają okrzyk "Here's Johnny!", a plakatowy wizerunek Jacka wyglądającego przez zniszczone siekierą drzwi znajdowały się na niejednej ścianie.

Film jest świetny, oczywiście pomijając wierność filmu do oryginału. Kubrick przedstawił materiał książkowy w swój własny sposób. Jego wizja nie wszystkim się spodobała. Stephen King po obejrzeniu filmu stwierdził, że chciałby, aby ten materiał został sfilmowany jeszcze raz - i tak też się stało.

Pomimo to, film Kubricka, jest uważany za kultowy horror.
 

Wydanie:  - obrazek
Wydanie DVD

Szczegóły pozostałych wydań znajdują się poniżej:

Wydanie DVD
Wydanie:  - obrazek
Powiązane
Książki:
Lśnienie
Filmy:
Lśnienie
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: