11/22/63 (Scribner) - Signed Limited Edition

11/22/63 (Scribner) - Signed Limited Edition Wydawnictwo: Scribner
Data wydania: 2011-11-08
Wariant wydania: Signed Edition
Projekt wydania: Erich Hobbing
Ilustracje: Rex Bonomelli
Nakład: 1000 egz.
Ilość stron: 850
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: B5
ISBN: 978-1-4516-2728-3
Cena okładkowa: $150

Limitowane do 1000 egzemplarzy (z czego 850 egzemplarzy było dostępne w publicznej sprzedaży) wydanie z autografem Stephena Kinga, płytą DVD oraz unikalną obwolutą.
Do książki dołączono płytę DVD z krótkim dokumentem na temat lat 60-tych. Płyta ma inny nadruk niż wydanie brytyjskie i nie zawiera trailera książki. Twarda oprawa książki jest dość nietypowa - przypomina mi amerykańskie wydanie "Historii Lisey", które również miało unikalną obwolutę pod którą kryła się druga okładka. W tym przypadku mamy zdjęcia Lee Harvey'a Oswalda i JFK. Dodatkowo obwoluta kryje małą tajemnicę - kolejną stronę ukrytą w zagięciu, która da się podejrzeć, ale ciężko rozkleić bez uszkodzenia obwoluty - dlatego na zdjęciach tajemnica pozostanie zakryta.
Scribner jak zwykle namieszał. I nie chodzi o to, że po raz kolejny wydał książkę kolekcjonerską bez etui (specjalne etui lub pudełko "traycase" można było zamówić oddzielnie w Cemetery Dance), ale chodzi o sposób dystrybucji tej książki.

Początkowo wydawca umieścił ogłoszenie na swojej stronie, że każdy kto chce może zamówić w opcji przedsprzedaży książkę i zamówienia będą realizowane w kolejności zleceń. Oczywiście nie obyło się bez ograniczeń - klientami mogli być wyłącznie mieszkańcy USA (trzeba było podać adres wysyłki na terenie Stanów Zjednoczonych) oraz każdy mógł zamówić tylko jeden egzemplarz. Oczywiście niektórzy zamawiali na żonę, mamę, tatę i dziadka... ale to i tak wymagało jakiegoś wysiłku.

Strona z zamówieniami ruszyła 8 listopada 2011 roku i od razu zaczęły się problemy z wydajnością - strona padała co chwila, ludzie skarżyli się, że nie mogą złożyć zamówienia. Niektórym udało się wysupłać specjalny link, który pomijał część procesu zamówienia i pozwalał szczęśliwcom ominąć awaryjne pośrednie podstrony serwisu Scribnera i przejść od razu do zakończenia transakcji... ale to nie spodobało się wydawcy - więc po 3 godzinach męczarni zamknął stronę informując, że ponownie uruchomi ją za 2 dni. W międzyczasie jednak zminił reguły i postawił zorganizować loterię!

Ograniczenia pozostały te same, wszystkie wcześniejsze zamówienia zostały zamrożone i zaznaczono, że będą zrealizowane zgodnie z wcześniejszymi zasadami. I ponownie zaczęła się "rzeźnia". Loteria miała trwać 30 godzin i dawać "szansę" na możliwość zakupu ksiązki z autografem. Jak wiadomo loteria zależy od szczęścia, a żeby szczęściu pomóc składa się po kilka zamówień - oprócz żony, pasierba, matki, ojca, dziadków - dodatkowo na wujka i ciotkę. A jak trafią się 2-3 egzemplarze? No cóż - to się odsprzeda - i to z zyskiem - bo jeszcze w czasie przedsprzedaży książek u wydawcy - ceny na aukcjach oscylowała w okolicy $250-$275.

Po zakończeniu loterii, 15 listopada 2011, zaczęły spływać wiadomości z potwierdzeniami rezerwacji i rzeczywiście niektórzy mieli więcej szczęścia niż inni. Udało mi się odkupić jeden egzemplarz od użytkownika forum TheDarkTower.org (i to po kosztach).

Mogłoby się wydawać, że zabezpieczenie dla siebie egzemplarza załatwia sprawę dla kolekcjonera, jednak zawsze zdarzają się błędy.W pierwszej turze wysyłek książek, zamówionych jeszcze przed loterią, znalazł się egzemplarz bez autografu!Na skutek błędu do książki nie wczepiono arkusza z autografem. Pechowiec skontaktował się z wydawcą, który zapewnił, że ksiązka zostanie wymieniona (i tak w końcu się stało).

Z tego powodu poprosiłem mojego przyjaciela w USA, aby rozfoliował egzemplarz przeznaczony dla mnie i sprawdził czy w moim egzemplarzu nie ma podobnej usterki. Nie chciałem ryzykować dodatkowych kosztów związanych z odsyłaniem książki do wydawcy, co mogłoby być dodatkowo problematyczne ze względu na wysyłkę zagraniczną - bo przecież książka była dostępna wyłącznie dla klientów z USA. Po rozpakowaniu okazało, że mój egzemplarz również zawiera błąd... ale nie taki jakiego się spodziewaliśmy. W moim egzemplarzu są DWIE STRONY Z AUTOGRAFAMI. Czyli w jednej książce mam dwa autografy Kinga! (I ponownie dzięki dla uczciwego człowieka, który nie zatrzymał unikalnej w skali światowej książki dla siebie, ale zdecydował się dopełnić ustaleń i wysłał ją do mnie).
Jako ciekawostkę dodam, że dokładnie taka sama sytuacja z podwójnym autografem miała miejsce kilka lat wcześniej z limitowanym wydaniem "Under the Dome", również od Scribnera.
Szczegóły pierwszych wydań znajdują się poniżej:

Pierwsze
polskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
amerykańskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
brytyjskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek

Szczegóły pozostałych wydań znajdują się poniżej:

Wydania specjalne
Wydanie:  - obrazek
Wydanie:  - obrazek
Prebooki, ARC i Proof
Wydanie:  - obrazek
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: