Ofensywa paperbacków za oceanem

Mało kto wie, ale w USA książki wydawane są w trzech podstawowych formatach: Trade Hardcover, Trade Paperback oraz Mass Market Paperback. Pierwsze dwa różnią się oprawą, czasami okładką, ale zwykle są tego samego formatu (czasami TP są nieco mniejsze). Za to Mass Market Paperback to książki ze stojaków w drogeriach i na dworcach autobusowych - te małe książeczki za parę dolców drukowane na cienkim papierze i malutkimi literkami.

Mając za sobą wstęp techniczny, czas na rys historyczny. Kiedy w okolicach 1998 roku, kiedy to King przeszedł z wydawnictwa Viking do Scribnera, na rynku Mass Market Paperbacków tytułów zapanowało zamieszanie. Książki w tym formacie przestały się ukazywać lub ukazywały się z bardzo długim opóźnieniem.

Nigdy nie wyjaśniono przyczyny tych zabiegów wydawnictwa. Oczywiście krążą plotki, o tym, że miało to pomóc zmienić wizerunek Kinga z pisarza popkulturowego, jak sam się określił "hamburgera z McDonalda" (wiem, że to wypaczony cytat, ale tak był przez długi czas odbierany) na pisarza ambitnego. Na uzasadnienie tych "teorii spiskowych" podaje się wiele argumentów, m. in. nagłą zmianę szat graficznych książek, które z mrocznych i ciemnych przeszły w białe lub ciepłe ("Bag of Bones", "On Writing", "Hearts in Atlantis") czy dobór pisarzy, których opinie zdobią książki (tzw. blurpy) brak już tekstów Jacka Ketchuma za to komentować prozę Kinga zaczęła Amy Tan.
Mr Mercedes - Scribner Paperback11-22-63 - Scribner PaperbackFinders Keepers - Scribner PaperbackDoctor Sleep - Scribner Paperback

Teraz, gdy cel został osiągnięty (King otrzymał najwyższe wyróżnienie z rąk Prezydenta Obamy - amerykański Narodowy Medal Sztuki), czas na zmianę podejścia. Niedługo po wykupieniu praw do niemal 30 tytułów Kinga, do których prawa mieli inni wydawcy, Scribner zapowiedział ofensywę na rynku Mass Market Paperback: "Mr. Mercedes" ("Pan Mercedes") ukaże się 29 grudnia 2015 "11/22/63" ("Dallas '63") 26 stycznia 2016 (serial TV startuje 15 lutego), "Finders Keepers" ("Znalezione nie kradzione") 22 marca 2016 a "Doctor Sleep" ("Doktor Sen") 26 lipca 2016.
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: