Jak "Mroczna Wieża" łączy się z pozostałą twórczością Kinga?

W nadchodzacym numerze magazynu Enterntainment Weekly znajdzie się sporo informacji o ekranizacji "Mrocznej Wieży" (pisalem o tym wczoraj).
 
King Okladki

Dzisiaj EW udostępniło fragment wywiadu z Kingiem i przygotowana przez niego listę jego twórczości, z którą powiązana jest "Mroczna Wieża". Od dawna wiadome było, że powiesci i opowiadania Kinga tworzą własne uniwersum, ale powiązanie opowiadania "Jaunting" z uniwersum Wieży zaskoczyło wielu. Na liście znalazły się:
  1. "Lśnienie" i "Doktor Sen" - nadnaturalne umiejętności Danny'ego znane jako lśnienie sa tymi samymi, które posiada Jake Chambers.
  2. "Bastion" i "Oczy smoka" - Randall Flagg jest bohaterem tych powieści. Jest tez alter ego Waltera aka Człowieka w czerni.
  3. "Serca Atlantydów" - Ted Brautigan jest pierwszym Łamaczem jakiego spotkalismy. W ostatnich tomach sagi oraz w filmie będzie o nich całkiem sporo.
  4. "Miasteczko Salem" - książka mocno łączy sie z ksiązkowym uniwersum. Co prawda ojca Callahana nie zobaczymy w pierwszym filmie, ale jak mówi King: "Bardzo chciałbym go zobaczyć w filmie. Ale musimy poczekać i zobaczyc jak sprawdzi się film".
  5. "Bezsenność" - bez wątpienia bardzo ważna książka w uniwersum Wieży. King mówi, że "była pierwzą powieścią, przy której zrozumiał ciągłość połączeń i zaczął nimi sterować".
  6. "Talizman" i "Czarny dom" - zawierają ewidente nawiązania do świata Rolanda, a "Czarny dom" rozwija temat Łamaczy.
  7. "To" - w tekście King wyrażnie nawiązuje do teorii wiążących Pennywise'a z Dandello, mroczną istotą żywiącą sie emocjami, głównie strachem. Jednak według Kinga nie są tym samym, chociaż moga być spokrewnieni. "To powiązanie nie było świadome" - mówi pisarz.
  8. "Jaunting" - opowiadanie opublikowane po raz pierwszy w 1981 roku oppowiada o technologii służącej do podróży z wykorzystaniem portali czasoprzestrzennych - podobnych do drzwi z jakimi mamy doczynienia w "Mrocznej Wieży".
Powiązane
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: