Wywiad z Nikolaj Arcelem na portalu Reddit

Poniżej znajduje się transkrypcja sesji pytań i odpowiedzi jaka odbyła się 19 lipca na portalu Reddit. Nikolaj Arcel odpowiadał na pytania użytkwoników portalu.

W imieniu wszystkich zdenerwowanych nadchodzącą premierą fanów, chciałbym zapytać ciebie jako fana książki, jak podejść do tego filmu?

Myślicie, że jesteście zdenerwowani? Prawdopodobnie jestem najbardziej znerwicowanym fanem książki na świcie. Jedną z najlepszych rzeczy jaka wiąże się z tą serią jest środowisko i debata jaka narosła wokół niej. Pamiętam, że jako fan czekałem na każdy kolejny tom dyskutując żarliwie na temat szczegółów i wyborów jakie dokonał King. Mam nadzieję, że film również zainspiruje takie pasjonujące debaty. Jako fan, jestem podekscytowany mogąc być częścią tej rozmowy.
 
Ja wyglądała współpraca ze Stephenem Kingiem? Jaki był jego największy wpływ na film, oczywiście poza napisaniem samej sagi?

Bardzo ściśle współpracowaliśmy. Jako fan, pierwsze kilka maili od niego pokazywałem swojej matce, aby pokazać jej, ze to dzieje się naprawdę. Był doskonałym kreatywnym partnerem od początku do samego końca. Jedno z najważniejszych dla mnie wydarzeń miało miejsce tydzień temu, gdy po obejrzeniu całego filmu napisał do mnie: "Jeśli o mnie chodzi, to pamiętałeś oblicze swojego ojca".
 
Czy Roland zachował swoje umiłowanie do kanapek z tuńczykiem i pepsi?

W filmie znajduje się nawiązanie do tego, ale nie takiej o jakim myślisz.
 
Które z powieści sagi "Mroczna Wieża" najbardziej inspirowały cię przy pracy?

Pierwsza powieść, "Roland" oraz trzecia "Ziemie jałowe". Uwielbiam pierwszą za jej efektywność, wprowadzenie do świata i prostotę, skupienie się na postaciach Rolanda, Jake'a i Waltera. A z "Ziem jałowych" zaczerpnęliśmy większą część historii Jake'a. Film czerpie ze wszystkich powieści, jednak to te dwie były naszymi głównymi inspiracjami.
 
Czy Roland będzie używał Wysokiej Mowy?

Tak, będzie, ale miejcie też na uwadze, że [film] jest również wprowadzeniem dla niewtajemniczonych.
 
Moje pytanie: Did-a-chick? Ded-a-chek? I na koniec, I to jest kluczowe: Dad-a-chum?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w zbiorniku wodnym w scenie w Dixie Pig.
 
Jeśli po serialu miałbyś kontynuować pracę nad filmem (miejmy nadzieję, że tak), to czy pojawią się w nim dodatkowe postacie? (Detta, O'Detta, Susannah, Eddie, Oy). Jeśli tak, to czy planujesz w jakiś sposób zmienić relację pomiędzy Dettą a Rolandem, czy zostawić tak jak jest?

Absolutnie tak! Sądzę, że po obejrzeniu filmu, jasnym stanie się dla wszystkich fanów, że całe Ka-tet spotka się w kolejnym filmie... jeśli będzie dane nam szczęście zrobienie kolejnego filmu.
Dużo myśleliśmy o konflikcie na tle rasowym pomiędzy Dettą a Rolandem i jaki wpływ na te relacje może mieć obsadzenie Idrisa w głównej roli. Nie chcę niczego zdradzać, ale z pewnością nie zrezygnujemy z tego ważnego wątku. Aha, no i na pewno będziemy mieć Billy-Bumblery - Ej jest jednym z moich ulubionych bohaterów.
 
Czy twój nadworny operator, Rasmus Videbaek, z którym zwykle współpracujesz, będzie zaangażowany w prace nad serialem telewizyjnym? Jestem jego fanem, a jego zdjęcia do "Mrocznej Wieży" wyglądają niesamowicie.

Tego jeszcze nie wiem, ale nie mogę się doczekać, aby powiedzieć Rasowi, że został moim "nadwornym" operatorem. Sądzę, że spodoba mu się jego nowy tytuł.
 
W zwiastunie znajdują się sceny nawiązujące do innych filmów inspirowanych twórczością Stephena Kinga (Hotel Panorama i kawałek Derry). Jakie są twoje ulubione książki Kinga i filmy na ich podstawie, poza "Mroczną Wieżą", które polecasz obejrzeć przed premierą filmu?

To bardzo trudne pytanie bo sam jestem wielkim fanem Stephena Kinga i jego Wiernym Czytelnikiem. Nawet uczyłem się czytania i pisania po angielsku czytając jego powieści ponieważ w Danii nie było wtedy wydanych zbyt wiele jego książek. Moimi ulubionymi są oczywiście "Mroczna Wieża" i inne takie jak "Bastion" i "Misery".

Czy w filmie pojawią się postacie z innych książek Kinga?

Będzie tam konkretny pies. No i pojazd.
 
"Mroczna Wieża" jako seria, operuje na szerokim meta-poziomie - na przykład, sam King jest postacią w ostatnich tomach i te same książki zawierają nawiązania do Doktora Dooma, zniczy z Harry'ego Pottera, Czarnoksiężnika z Oz i innych. Jak bardzo, jeśli w ogóle, włączysz to wszystko w swoją ekranizację? Czy planujesz włączyć do filmów kosmologię, którą King stworzył w serii - Karmazynowego Króla, Prim itp.?

Planujemy włączyć bardzo szerokie spektrum rozszerzonej mitologii z książek, ale [Stephen King] poprosił nas, abyśmy nie umieszczali jego postaci w żadnym z filmów.
 
Jak pracowało się z Idrisem Elbą i Matthew McConaughey'em?

Obaj byli dupkami.
Tylko żartowałem. Idris był jednym z najzabawniejszych ludzi z jakimi przyszło mi pracować i oglądanie jak świetnie bawi się z Tomem Taylorem, który gra Jake'a, było wśród moich ulubionych chwil na planie. Za to Matthew jest ognistą kulą kreatywności, jest dokładnie taki jak miałem nadzieję, że będzie.
 
Wydaje mi się, że Roland powinien być bardzo skupiony na swoim celu - Mrocznej Wieży, tymczasem z dostępnych materiałów wynika, że trochę się miota. To trochę dziwne. Z kolei Człowiek w czerni jako jego główny antagonista, którego tylko Roland może zabić tez nie pasuje, bo przecież Flagg nie mógł zostać zabity przez Rolanda, o czym dowiedzieliśmy się w "Czarnoksiężniku i krysztale".

W filmie, podobnie jak w pierwszej powieści, Roland jest rozproszony przez Człowieka w czerni oraz przez chęć zemsty. Jednym z wątków jaki uwielbiam w książce, jest to, że Roland musi nauczyć się właściwej ścieżki aby dotrzeć do Wieży wewłaściwysposób. W filmie bardzo wyraźnie to pokazujemy. Ogólnie pomysł polega na tym, że początkowo Rolandowi brakuje Khef, aCharprowadzi go do celu - w filmie widać to bardzo wyraźnie.

Czy uważasz, że 95 minut czasu trwania filmu wystarczy, aby wprowadzić szeroką mitologię Świata Pośredniego? Czy może ma to związek z chęcią dotarcia do szerszej i młodszej grupy publiczności (PG13), co miałoby pozwolić na realizację kolejnych filmów?

Pierwszy film ma być wprowadzeniem do sagi i zawsze uważałem, że nie powinniśmy od razu wrzucać do jednego filmu całej mitologii, wszystkich wielkich postaci i wątków. Opowieść ma być dalej opowiadana w kontynuacjach filmowych i serialu. Mam nadzieję, że na końcu nie pozostanie już nic z powieści, czego byśmy w jakiś sposób nie dotknęli.
 
Czy dopasowanie filmu do wymagań szerokiej widowni było trudne?

To było bardzo trudne. Pamiętam, że przez ostatnie 10-15 lat, za każdym razem gdy ktoś zabierał się za ten film myślałem: "O Boże, powodzenia" i to wydawało się niemożliwe. Ale gdy przeczytałem scenariusz, pomyślałem że znaleźliśmy wspaniały sposób na wprowadzenie szerokiej widowni do tego świata i postaci.
 
Nie zdradzając szczegółów, czy wiesz już co czeka na Rolanda w Mrocznej Wieży na końcu filmu? W końcu to jego ostatnie okrążenie.

Tak, to początek ostatniej próby. Niestety nie mogę tego zdradzić, aby nie popsuć niespodzianki. Przykro mi.
 
Część z fanów spodziewa się, ze Elba stworzy postać tak ikoniczną jak Człowiek bez imienia Clinta Eastwooda. Jak długo Idris Elba trenował posługiwanie się bronią?

Uwierz mi, trenował sporo. Kluczową rzeczą dla jego roli jest to, że musi posługiwać się bronią w niemal boski sposób. Na szczęście treningi się przydały.
 
Powiedz proszę, że w filmie nie będzie kul latających łukiem jak w "Wanted - Ścigani".

Możesz spać spokojnie.
 
Czy możesz przytoczyć jakieś fajne, śmieszne rozmowy czy wydarzenia, które wydarzyły się podczas pracy nad filmem?

Mógłbym, ale to NSFW (Not Safe For Work).
 
Jak do tej pory przeczytałem tylko pierwszą książkę. Po obejrzeniu zwiastuna wydaje mi się, że dotyka również innych. Ile książek powinienem przeczytać przed obejrzeniem filmu?

Film jest wprowadzeniem do sagi. Nie musisz znać żadnej z książek aby go obejrzeć i zrozumieć. Niezwykle ważnym dla mnie było to, aby zarówno fani jak i osoby, które nie znają książek mogły go obejrzeć. Jeśli jednak czytałeś książki, to znajdziesz w filmie wiele fajnych easter eggów i niespodzianek.
 
Czy nakręcenie amerykańskiego blockbustera zawsze było twoim marzeniem? Czy po prostu, któregoś dnia temat wylądował na twoich kolanach? Aha - który Muppet jest twoim ulubionym?
 
Marzyłem o zrobieniu filmu w Hollywood odkąd byłem dzieckiem. Sądzę, że marzą o tym wszyscy reżyserzy, szczególnie jeśli pochodzą z kraju który liczy zaledwie 5 milionów obywateli.
Świnka Piggy.
 
Jaki jest twój ulubiony film?

"Bliskie spotkania trzeciego stopnia"
 
 
Jaki jest twój ulubiony dodatek do pizzy?

Szynka parmeńska (z Pizzy Ginelli'ego)
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: