Martwa strefa


Nauczyciel Johnny Smith (Christopher Walken) leży przez pięć lat nieprzytomny po ciężkim wypadku samochodowym. Gdy się budzi, życie jego zmienia się zasadniczo. Obdarzony "drugą twarzą" może przewidywać przyszłe wydarzenia. Dzięki temu darowi wie, że pewien polityk rozpocznie, jako prezydent USA, wojnę nuklearną. Postanawia temu przeciwdziałać. Jest to jedna z niewielu wiernych i doskonałych adaptacji filmowych Kinga.

Tytuł oryginalny: The Dead Zone
Tytuł polski: Martwa strefa
Reżyseria: David Cronenberg
Scenariusz: Jeffrey Boam
Rok produkcji: 1983
Czas: 103 minuty

Obsada:
Johnny Smith - Christopher Walken
Sarah Bracknell - Brooke Adams
Sheriff Bannerman - Tom Skerritt
Dr. Sam Weizak - Herbert Lom
Roger Stuart - Anthony Zerbe

Ciekawa historia, że początkowo film miał zostać zrealizowany na podstawie scenariusza Jeffrey'a Boama, którego wersja skupiała się wątku przeciętnego człowieka na którego nałożona jest wielka odpowiedzialność. Film miał reżyserwoać Stanley Donen ("Saturn 3"), a produkować Sidney Pollack. Jednak ze względu na problemy finansowe studia Lorimar projekt zarzucono - a wrócił na "tapetę" po przejęciu go przez studio Dino DeLaurentisa, które zleciło napisanie nowego scenariusza Kingowi.

Wersja Kinga trzymała się mocno lini książki i skupiała na wątku Franka Dodd'a. Kolejną wersję napisał Andrei Konchalavsky jednak uznano, że nie oddaje klimatu właściwego Stanom Zjednoczonym (scenariusz napisany był po rosyjsku, a potem tłumaczony).Kiedy produkcją zajęła się Debra Hill (znana ze współpracy z Johnem Carpenterem), a na reżysera wybrano Cronenberga, do gry ponownie powrócił Jeffrey Boam. Cała trójka spędziła kilka kolejnych dni w hotelu pracując nad ostateczną wersją scenariusza, który został zekranizowany.

Wydanie:  - obrazek
Wydanie VHS
Powiązane
Aktualności ze światów Kinga
Zapowiedzi

2018-07-25

"Castle Rock"

2018-08-22

"Pan Mercedes"

2018-09-04

"Flight or Fright"

Social Media
MOJA KOLEKCJA NA SKRÓTY: