Czarna bezgwiezdna noc (Albatros)

Czarna bezgwiezdna noc (Albatros) Rok wydania: 18 maja 2011
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Okładka: Jeff Bark
Ilość stron: 488 str
Nakład: ?
Cena okładkowa: 37,90 zł
ISBN13: 978-83-7659-358-6
Wydanie w Polsce: I

Pierwsze polskie wydanie powieści. Premiera 18 maja 2011, jednak to wydanie w miękkiej oprawie można już było kupić w czasie Targów Książki w Warszawie w dniach 12-15 maja 2011 w promocyjnej cenie 25zł. Niestety - edycja w twardej oprawie nie była w sprzedaży - można ją tylko obejrzeć przy stoisku wydawnictwa Albatros.


Jak zwykle przy okazji wydań Albatrosa na forum Gotham Cafe rozgorzała gorąca dyskusja na temat okładki książki. Pierwsze (niepublikowane) projekty z białym tłem wróżyły kolejne dzieło w stylu "Po zachodzie słońca", ale na szczęście wydawca zdecydował się na czarną okładkę.
Oczywiście nie wszyscy byli zachwyceni tym projektem (zarzucając nawet pójście na łatwiznę poprzez skorzystanie z ilustracji amerykańskiego wydania, a tak żeby było jasne - postać ułozona w cyfrę 9 nawiązuje do tego, że jest to dziewiąty zbiór opowiadań Kinga).

Ja od początku nie jestem fanem tej serii, a już na pewno nie podoba mi się czcionka na okładce i grzbiecie (jest taka w całej nowej serii wydawniczej Albatrosa). Miałem też nadzieję, że książka będzie miała całkowicie czarną okładkę, łącznie z grzbietem (tak jak "Komórka" z tej serii ma czerwony grzbiet). Jednak moje obawy okazały się słuszne i książka ma biały grzbiet. Jednak najbardziej kontrowersyjny i negatywnie komentowany jest okładkowy tekst "ŚWIATOWY BESTSELLER #1". Jako swój komentarz napiszę tylko, że w USA tego typu teksty pojawiają się na tzw. mass paperback, a nie na pierwszych wydaniach. (No i jeśli wydawca daje taki tekst na pierwszym wydaniu w kraju, to jednocześnie sugeruje że Polska to nie świat - bo u nas książka jeszcze nie jest bestsellerem). Ale nie czepiajmy się...

Okładka stała się nawet głównym tematem żartu 1-kwietniowego serwisu StephenKing.PL (zaproponowany blurp "Po zachodzie słońca czas na..." był rewelacyjny, ale niestety chyba niezauważony przez wydawcę, który pozostał przy swoim pomyśle).

Czarna_Bezgwiezdna_Noc_(Albatros5)_(2)Pomimo wszystko, w rzeczywistości, książka wygląda bardzo dobrze. Jest dokładnie złożona i nie ma prześwitów grzbietowo-okładkowych. Ponadto rewelacyjnie prezentują się skrzydełka okładki - przednie z zajawkami czterech zawartych w książce mini powieści i tylne ze zdjęciem (super!) autora.
Ponadto w książce znajdują się zapowiedzi wydawniczych, a między innymi kontynuacja sagi komiksowej "Mroczna Wieża" (łącznie z pierwszymi trzema tomami "The Gunslinger"), "Mroczna Wieża VIII: Wiatr przez dziurkę od klucza" oraz "Talizman" w wersji komiksowej. Ponadto wznowienia tytułów przejętych od wydawnictwa Prószyński i S-ka: "Mroczna połowa", "Cujo", "Podpalaczka", "Rok wilkołaka" i "Worek kości" (w nowym tłumaczeniu). Na wewnętrznej stronie przedniej i tylnej okładki wydawca umieścił projekty okładek książek wydanych i zapowiedzi - a co ciekawe umieścił tam okładki poprzedniej serii wydawniczej dla tytułów, które w tym wydaniu nigdy się nie ukazały: "Dolores Claiborne", "Gra Geralda" i "Regulatorzy".

Na kilka tygodni przed premierą Albatros sprawił fanom nie lada niespodziankę: wydanie "Czarnej bezgwiezdnej nocy" w twardej oprawie - na dodatek w innym wariancie kolorystycznym.


Szczegóły pierwszych wydań znajdują się poniżej:

Pierwsze
polskie wydanie
 - obrazek
Pierwsze
amerykańskie wydanie
 - obrazek
Pierwsze
brytyjskie wydanie
 - obrazek

Szczegóły pozostałych wydań znajdują się poniżej:

Polskie wznowienia
 - obrazek
 - obrazek
Wydania specjalne
 - obrazek
Aktualności ze światów Kinga
Social Media
MOJA KOLEKCJA NA SKRÓTY: