Jak pisać: Pamiętnik rzemieślnika (Prószyński i S-ka)

Jak pisać: Pamiętnik rzemieślnika (Prószyński i S-ka) Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2001
Wydanie: 1
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Ilustracja na okładce: Virginia Sherwood
Ilość stron: 236
Oprawa: twarda
Format: 122mm x 192mm
ISBN: 83-7255-884-1
Cena okładkowa: 32 zł

Druga po "Danse macabre" książki non-fiction Stephena Kinga traktująca o sztuce pisania. Poza licznymi przykładami i poradami znajdziemy wiele nawiązań i wyznań autora napisanych w charakterystycznym dla niego humorystycznym stylu (który uwielbiam!). W szczególności polecam rozdział "Jak żyć", który choć nie zabawny jest warty przeczytania, a jest poświęcony wypadkowi, który przydarzył się Kingowi w 1999 roku (a jak wiadomo miał duży wpływ na jego dalszą pracę).

W Polsce książka nie miała szczęścia. Wydana całkiem nieźle, w twardej oprawie, ale w małym nakładzie, a na dodatek sprzedawała się niezwykle słabo. Wydawca zaczął ją nawet sprzedawać w pakiecie z "Wielkim marszem". W końcu, zalegające zapasy magazynowe i tak małego nakładu poszły na przemiał, a papier zapewne na przetworzenie lub do pieca. Dodatkowo, wydawca stwierdził, że już nigdy nie wyda tej książki!

Wystarczyło kilka lat i książka stała się jedną z najbardziej poszukiwanych pozycji wśród fanów Kinga. Aukcje na portalach aukcyjnych wprost gotowały się od ofert, a książka osiągała ceny dochodzące do 250 zł. Niejeden fan wydawał fortunę (jak na nasze realia) na tę jedną książkę. Sytuacja taka trwałaby zapewne do dziś, gdyby nie przełamanie wydawcy i wznowienie w nowej serii wydawniczej.

Szczegóły pierwszych wydań znajdują się poniżej:

Pierwsze
polskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
amerykańskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
brytyjskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek

Szczegóły pozostałych wydań znajdują się poniżej:

Polskie wznowienia
Wydanie: 2 - obrazek
Wydanie: 3 - obrazek
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: