Stephen King: The Art of Darknes

Wydanie:  - obrazek
Zagraniczne o Kingu

Autor: Douglas E. Winter
Tytuł oryginalny: "Stephen King: The Art of Darkness"
Rok I wydania: 1984


"Stephen King: The Art of Darkness" autorstwa Douglasa E.Wintera, poświęcona twórczości Kinga do połowy lat 80-tych (kończy na "Talizmanie"). Winter spędził wiele godzin na rozmowach z Kingiem rozmawiając o powieściach i kulisach ich powstawania.

Poza krótką biografią i chronologią życia i twórczości mamy tu dogłęgną analizę wczesnych książek Kinga wraz z informacjami dotyczącymi procesu wydawniczego, który nie zawsze wyglądał tak samo (skrócenie "Bastionu", "Smętarz dla zwierzaków" jako książka na pożegnanie z wydawnictwem Doubleday). Winter często cofa się kilka lat przed wydanie książki, aby rzucić światło na moment natchnienia autora, który zapoczątkował pomysł. Znajdziemy tu wiele wydarzeń z prywatnego życia Kinga, które zainspirowały go do napisania książki.

Twórczość Kinga to nie tylko powieści - są też opowiadania. Możemy przeczytać o tych znanych jak i tych do tej pory opublikowanych jedynie w prasie lub nawet niepublikowanych ("The Plant", "Squad D", "Skybar" czy "Slade"). Winter zgłębił wiele tajemnych przejść w twórczości Kinga i powiązał wiele opowieści razem ("Tratwa", "The Crate", "Truskawkowa wiosna", "Christine). Jest to nieocenione źródło informacji.

Jednym z ostatnich elementów tej książki są adaptacje filmowe i telewizyjne. I tutaj Winter też sprawdza się bardzo dobrze. Trafnie punktuje mocne i słabe strony zarówno u DePalmy jak i Kubricka.

Zawsze miło przeczytać kilka nowych zdań o twórczości swojego ulubionego autora. A ta książka, pomimo faktu, że została napisana prawie 30 lat temu, podobnie jak "Kingdom of Fear: The World of Stephen King" była dla mnie ogromnym zaskoczeniem.
Powiązane
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: