Whispers 8/82

Whispers 8/82 Numer magazynu "Whispers" z sierpnia 1982 roku poświęcony Stephenowi Kingowi. Znajduje się on na niejednej liście trudnych do zdobycia.

A w magazynie znajdziemy między innymi:
  • "Before the Play" - Stephen King
  • "It Grows on You" - Stephen King
  • "On the Shining and other Perpetrations" - Stephen King
  • "Return of the Curse of the Son of Mr. King: Book Two" - David Show
W tym właśnie magazynie, po raz pierwszy w historii, został w całości opublikowany prolog do "Lśnienia" - "Before the Play". Dodatkowo, tekst ten został poprzedzony obszernym esejem poświęconym aspektom twórczym, życiu osobistemu i odwiecznemu pytaniu "Skąd biorą sie pomysły?".​
Opowiadanie "To żyje w nas" ("It Grows on You"), powstało w 1973 roku i jak do tej pory zostało opublikowane trzy razy. Pierwsz raz w jesiennym wydaniu "Marshroots" w 1973 roku, drugi raz właśnie w "Whispers", a na koniec w zbiorku "Marzenia i koszmary" w 1993 roku. Co w tym dziwnego? To, że przed każdą publikacją, King dokonywał drobnych poprawek.

David Show napisał niesamowicie ciekawy kawałek poświęcony twórczości Kinga, skupiając się głównie na ekranizacji "Lśnienia" w reżyserii Stanleya Kibricka, ale odnosi się też do innych głośnych produkcji tamtego okresu. Ciekawy fragment mówi:
"(...)Michael Moriarity, Tom Skerritt lub nawet Bruce Dern mogliby być lepszym wyborem do roli Torrance'a, niż Jack Nicholson (który zdobył Oskara mniej więcej w czasie castingów), który już po 10 minutach filmu nie daje złudzeń, że jest kompletnym szaleńcem.(...) Trudno uwierzyć, że kiedykolwiek kochał Wendy (pokazaną jako katatoniczkę z wyłupiastymi oczami, graną przez drętwą jak manekin Shelly Duvall), bo wszystkie ich wspólne sceny kończą się wybuchami wrogości."
Starałem się przetłumaczyć jak najwierniej, ale sądzę, że te kilka zdań obrazuje opinię recenzenta. Ekranizacji obrywa się też za ogromne zmiany w scenariuszu (scena w pokoju 237), nieciekawy hotel i kilka innych wpadek.

Ponadto w magazynie znajdziemy liczne kingowe ilustracje Brada Fostera, Johna Stewarta (okładka i inne), Ricka Harrisona i kilku innych rysowników.
Social Media
STRONA NA SKRÓTY: