"Castle Rock" - nawiązania z czołówki kadr po kadrze

Serial "Castle Rock" ma zadowolić wszystkich fanów twórczości Stephena Kinga i powiększyć ich grono. Twórcy otrzymali od pisarza prawa do wykorzystania miejsc i postaci z ponad tuzina powieści i opowiadań i sami mają decydować które elementy twórczości Kinga wykorzystają w swoim serialu. Już przy kampanii promocyjnej mogliśmy zobaczyć, że nie były to słowa rzucone na wiatr, a scenarzyści dostali w ręce obszerny materiał, którego nie zawahają się użyć.

1. "Sklepik z marzeniami"
Na pierwszym ujęciu napisów początkowych widzimy strony z powieści "Sklepik z marzeniami". Sam fragment również jest istotny bo mówi o "Diable, który przybył do miasta"

2. "Zielona Mila"
Akcja "Zielonej Mili" rozgrywa się w więzieniu w Cold Mountain i zapewne nie zobaczymy tego miejsca w serialu, jednak na pewno zobaczymy inne nawiązania.

3. "Miasteczko Salem"
Akcja drugiej wydanej powieści Stephena Kinga rozgrywa się w małym miasteczku w Maine. Nie spodziewamy się odwiedzin wampirów w Castle Rock (chociaż nigdy nic nie wiadomo), to jednak podkreślona 16 na stronie z tej powieści jest ważna dla uniwersum stworzonego przez pisarza.

4. Mapa Maine
Mapa sany Maine z zaznaczonymi miejscami akcji wielu powieści Kinga. Widzimy tu zaznaczone miasteczko Derry ("To", "Bezsenność", "Łowca snów"), tuż obok miasteczko Haven z zaznaczonym krzyżykiem miejscem katastrofy ("Stukostrachy") i gdzie podobno rozgrywał się serial "Haven" bazujący na "Colorado Kid". Na wschodzie zaznaczono Little Tall Island ("Dolores Claiborne" i "Urodzi się w domu"), a tuż obok dopisano "Sztorm stulecia". Na południowym zachodzie widzimy miasteczko Brigdton z dopiskiem "Arrow Ahead" co jest nawiązaniem do noweli "Mgła". Tuż obok znajduje się Lewiston, gdzie funkcjonuje "Szpital Królestwo", a na północ znajduje się tytułowe miasteczko serialu Castle Rock. Na północ od niego, z dopiskiem "11:44 am" znajduje się Chesters Mills, które o tej godzinie zostało odcięte od reszty świata tajemnicza kopułą ("Pod kopułą").

5. "Dolores Claiborne"
Akcja "Dolores Claiborne" miała miejsce na wyspie Little Tall, tej samej, którą odwiedził Andre Linoge w "Sztormie stulecia".

6. "Lśnienie"
Przez wielu "Lśnienie" uważane jest za najlepsza powieść Stephena Kinga. Co prawda jej akcja rozgrywała się w Kolorado, to jednak w serialu występuje postać rodem z kart tej powieści.

7. "Misery"
Pełny tytuł widoczny w tym kadrze to zapewne "Misery's Return", czyli "Powrót Misery" - powieść, którą Annie Wiles kazała napisać przetrzymywanemu przez siebie Paulowi Sheldonowi.

8. "Cujo"
Wściekły bernardyn o imieniu "Cujo" terroryzował Castle Rock i odcisnął niebywałe piętno na historii miasteczka, którego echa na pewno zobaczymy w serialu (co wiemy już z teaserów).

9. Plan więzienia Shawshank i "Lśnienie"
Więzienie Shawshank jest jednym z najbardziej znanych więzień w uniwersum Kinga. Odniesienie do niego znajdują się m. in. w "Blaze", "Pod kopułą", "Dobre małżeństwo", "Zdolny uczeń", "Worek kości" i wiele innych. Jako, że geograficznie znajduje się właśnie w stanie Maine nie mogło go zabraknąć w serialu, w którym odgrywa bardzo ważną rolę.
Tuż obok planu więzienia widzimy stronę wprost z maszyny do pisania Jacka Torrance'a "All work and no play makes Jack a dull boy".

10. "Lśnienie"
Ponownie największe dzieło Kinga. Co prawda dzięki filmowej adaptacji Stanleya Kubricka, bardziej znany jest pokój 237, to jednak w książce był to pokój numer 217 (w szpitalnym pokoju o tym samym numerze przebywał Brady Hartsfield w "Panu Mercedesie").

11. "To"
Charakterystyczny fragment powieści "To", w którym Pennywise mówi do Georgiego "Oni się tu pławią".

12. "Lśnienie"
Ponownie "Lśnienie", tym razem REDRUM/MURDER i kolejne nawiązanie do numeru pokoju. Numer 217 jest przekreślony, a obok napisano kubrickowy numer 237.

 
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: