"To" - polska premiera na DVD i Blu-Ray

Nieważne czy jest to potwór pod twoim łóżkiem czy istoty czające się w ciemności, w horrorze "To" będziesz musiał stawić czoła swoim największym lękom. Nowa ekranizacja głośnej powieści Stephena Kinga podbiła serca widzów oraz krytyków, z których wielu uważa ją już za klasykę gatunku. Film w reżyserii Andy'ego Muschiettiego zadebiutuje na 4K Ultra HD Blu-ray™, Blu-ray™ i DVD już 17 stycznia 2018 roku.

Brawurowa ekranizacja powieści mistrza horroru Stephena Kinga.
Jeden z najwyżej ocenionych przez widzów i krytyków filmów roku.

W rolach głównych: Bill SkarsgĂĽrd, Jaeden Lieberher, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lillis, Finn Wolfhard, Chosen Jacobs, Jack Dylan Grazer i Wyatt Oleff.

Film opowiada o grupie siedmiu młodych outsiderów dorastających w Derry, miasteczku położonym w stanie Maine, którzy mówią o sobie "Klub Frajerów". Każdy z nich został zepchnięty na margines z takiego czy innego powodu. Każdy jest obiektem drwin paczki lokalnych gnębicieli... I wszyscy doświadczyli tego, jak ich lęki ożywają, przybierając postać pradawnej zmiennokształtnej bestii, którą są w stanie określić wyłącznie jako To.
Derry od początku swojego istnienia było terenem łowów tej istoty, która wynurza się z kanałów co 27 lat, aby karmić się strachem swoich ofiar - dzieci z Derry. Pewnego przerażającego, pełnego emocji lata Frajerzy jednoczą się i nawiązują między sobą bliskie więzi, by przezwyciężyć własny strach i powstrzymać nową serię morderstw. Jej pierwszą ofiarą pada chłopiec (Jackson Robert Scott) usiłujący pewnego deszczowego dnia dogonić papierową łódkę, która wpadła do kanału burzowego... prosto w ręce Klauna Pennywise'a (Bill SkarsgĂĽrd).
W rolę głównego czarnego charakteru, Pennywise'a, wciela się Bill SkarsgĂĽrd ("Atomic Blonde", "Hemlock Groove"). Ponadto na ekranie pojawia się plejada młodych aktorów: Jaeden Lieberher ("Midnight Special"), Jeremy Ray Taylor ("Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa"), Sophia Lillis ("37"), Finn Wolfhard (serial "Stranger Things"), Wyatt Oleff ("Strażnicy Galaktyki"), Chosen Jacobs (serial "Hawaii 5.0"), Jack Dylan Grazer (serial "Me, Myself and I"), Nicholas Hamilton ("Mroczna wieża", "Captain Fantastic") oraz debiutujący na dużym ekranie Jackson Robert Scott.
Film wyreżyserował Andy Muschietti ("Mama") na podstawie scenariusza autorstwa Chase'a Palmera, Cary'ego Fukunagi oraz Gary'ego Daubermana opartego na motywach powieści Stephena Kinga.
- Strach to uczucie, które odczuwa każdy z nas. Wszyscy się z nim identyfikujemy. A czy może być coś bardziej przerażającego od istoty, która nie tylko cię atakuje, ale robi to pod postacią twojego największego lęku? - mówi reżyser Andy Muschietti, twórca filmu "To".

Zagadkowo krótki tytuł odnosi się do głównego czarnego charakteru opowieści - pradawnej zmiennokształtnej bestii, która przybiera postać najgłębiej skrywanych lęków swoich ofiar. Wybudza się ze snu co 27 lat, aby żerować na dzieciach, czyli najbardziej bezbronnych mieszkańcach Derry w stanie Maine. Jednak tym razem grupa siedmiu młodych outsiderów, którzy mówią o sobie "Klub Frajerów", zjednoczy siły, aby stawić czoła tajemniczej istocie, którą określają niezwykle pojemnym zaimkiem - To. To znane jest też pod inną nazwą... pod imieniem, które stało się kultowe w historii horroru - Pennywise, Tańczący Klaun.
Ĺťaden z tych nastolatków z osobna nie potrafi poradzić sobie ze szkolną łobuzerią, nie mówiąc już o potężnej, zmiennokształtnej istocie. Jednak jako grupa potrafią zebrać w sobie odwagę ukutą z ich przyjaźni i determinacji, aby uratować siebie nawzajem, a przy okazji całe miasto, stawiając czoła przerażającemu zagrożeniu, które było bezkarne od stuleci.
- Istnieje taka grupa dzieci, które są za duże, aby wierzyć w Świętego Mikołaja i Króliczka Wielkanocnego, ale nadal się boją, że coś może czaić się w ciemności pod ich łóżkiem. Chciałem postawić je w sytuacji, w której tylko one są w stanie zobaczyć to stworzenie i rzeczywiście stawić mu czoła, bo nadal wierzą w potwory. Jednocześnie są starsze od małych, zupełnie bezbronnych dzieci, dlatego mogą coś zdziałać - tłumaczy Stephen King.
Powieść "To", która została po raz pierwszy opublikowana w 1986 r., niemal od razu weszła do klasyki gatunku i zyskała status bestsellera roku. Intryguje czytelników od ponad trzydziestu lat, nadal zaliczając się do najlepszych i najbardziej wpływowych dzieł niekwestionowanego literackiego mistrza horroru Stephena Kinga. Od czasu wydania stanowi też inspirację dla wielu projektów filmowych i telewizyjnych.
- Jestem fanem Stephena Kinga, który był moim ulubionym autorem w okresie dorastania, dlatego udział w tym projekcie jest dla mnie spełnieniem marzeń - twierdzi Andy Muschietti. - Uwielbiam kręcić straszne filmy, a strach fascynował mnie od zawsze. Okresem, w którym boisz się chyba najbardziej, jest dzieciństwo i moment, kiedy oglądasz pierwszy horror w życiu. To uczucie, którego już nigdy nie doświadczysz. Ponowne wywołanie tego wrażenia stało się dla mnie swego rodzaju obsesją. Świadomość ta pomaga mi tworzyć, ponieważ wierzę, że innych ludzi można przestraszyć tylko tym, czego sami się boimy - dodaje reżyser.

Istnieje także druga warstwa tej historii, stanowiąca znak rozpoznawczy Stephena Kinga. Nie ma chyba drugiego pisarza, który potrafi lepiej zestawić bezbrzeżne przerażenie z uczuciami towarzyszącymi wchodzeniu w dorosłość. Udało mu się to najlepiej w pełnej ciepła opowieści o dojrzewaniu stanowiącej centralny wątek filmu "To".
- Od samego początku byliśmy świadomi, że "To" jest czymś więcej niż tylko horrorem. Film musiał odzwierciedlać zróżnicowany klimat powieści. Akcja rozgrywa się w takim okresie życia tych młodych bohaterów, kiedy faktycznie dojrzewają. Chcieliśmy uchwycić w filmie urok tych chwil, jednocześnie zachowując jego na wskroś przerażającą atmosferę - podkreśla producent Seth Grahame-Smith.
Uczucie lęku w filmie "To" uosabia złowrogi klaun, Pennywise, pożeracz dzieci, znawca strachu.
- Jako nastolatek bardzo dobrze znałem "To" i postać Pennywise'a. Wydaje mi się, że potrzebuje, aby dzieci wierzyły w to, co widzą, i się tego bały, aby mógł je pożreć, bo wówczas strach przenika ich ciała. Dla mnie jako dziecka, a nawet teraz, to najbardziej przerażająca koncepcja z możliwych - mówi Bill SkarsgĂĽrd, który wciela się w postać czarnego charakteru.
- Zdecydowanie chodzi o przezwyciężenie strachu, bo jeśli dzieci nie będą się bały Pennywise'a, mają szansę go pokonać. Jednocześnie oglądanie wszystkich złych rzeczy, które się im przytrafiają, nie należy do przyjemnych - mówi aktor Jaeden Lieberher reprezentujący Klub Frajerów.

Lieberher gra faktycznego przywódcę grupy, Billa Denbrougha. Młodzi aktorzy wcielający się w role pozostałych członków klubu to: Finn Wolfhard jako Richie Tozier, Sophia Lillis jako Beverly Marsh, Jack Dylan Grazer jako Eddie Kaspbrak, Wyatt Oleff jako Stanley Uris, Jeremy Ray Taylor jako Ben Hanscom i Chosen Jacobs jako Mike Hanlon.
 
Pracując nad projektem, ekipa filmowa, w której znaleźli się ponadto producenci Roy Lee i Dan Lin, miała świadomość, że przeniesienie pełnej treści, ponad 1000-stronicowej książki na ekran byłoby niemożliwe. Dlatego też postanowiono skupić się na jej pierwszej połowie, kiedy członkowie Klubu Frajerów są jeszcze dziećmi... i obiektami na celowniku Pennywise'a. Niemniej jak zauważa scenarzysta Gary Dauberman:
- Największym wyzwaniem w procesie adaptowania tak uwielbianej powieści jak "To" pozostaje kwestia dokonania wyboru spośród mnóstwa niezatartych w pamięci fragmentów, które towarzyszą nam, od kiedy przeczytaliśmy tę książkę po raz pierwszy.
- Wszyscy czuliśmy na sobie ogromną odpowiedzialność, aby wiernie odtworzyć klimat powieści, ponieważ ma ona duże znaczenie dla fanów Stephena Kinga, do których zaliczają się też wszystkie osoby pracujące nad przeniesieniem jej wreszcie na duży ekran - mówi producent Seth Grahame-Smith.
- To była prawdziwa praca zespołowa. Andy bardzo otwarcie mówił o swoich pomysłach. Jedną z rzeczy, które omawialiśmy najbardziej szczegółowo, był sposób, w jaki lęki każdego z Frajerów definiują ich osobowość. Dużo myślał o tym, w jaki sposób determinuje to ich czyny, wyciągając wnioski z przesłanek znalezionych w powieści - wspomina Gary Dauberman.
Adaptując scenariusz, twórcy filmu zdecydowali się dokonać istotnej zmiany. Chociaż Stephen King umiejscowił akcję pierwszej części swojej powieści w latach 50. XX wieku, postanowiono przenieść ją do lat 80.
- Lata 50. XX wieku to czasy, w których w dorosłość wkraczał Stephen King i jego pokolenie. Książka odzwierciedla lęki z okresu jego dorastania. Stephen zawsze powtarza, aby pisać o znanych sobie sprawach. Dlatego chcieliśmy nakręcić film o tym, co jest nam znane, dorastaniu w latach 80. XX wieku, i przywołać to, co wówczas budziło w nas przerażenie - wyjaśnia producentka Barbara Muschietti.
- W latach 50. XX wieku dzieci bały się zupełnie innych rzeczy, takich jak klasyczne potwory z filmów nakręconych w tamtych czasach. Takie formy przyjmuje też Pennywise w oryginalnej historii. Nowa wersja lęków przedstawionych w tym filmie jest bardzo złożona i sięga bardzo głęboko. Nawet fani książki mogą być zaskoczeni sposobem, w jaki została poprowadzona akcja - zdradza Andy Muschietti.
- Twórcy filmu poszli w nieco innym kierunku w porównaniu do książki, jednak najistotniejsze jest to, że zachowali myśl przewodnią. Pennywise dociera do tych dzieci, odkrywając, czego się najbardziej boją, i stając się tego uosobieniem. Andy zrozumiał tę koncepcję w całej rozciągłości. Myślę, że możemy być z niego dumni - zauważa Stephen King.
 
Jednym z wyzwań z jakimi musieli zmierzyć się twórcy filmu "To" było znalezienie młodych odtwórców siedmiu głównych ról.
- Casting do tego filmu był ogromnym przedsięwzięciem. Spotkaliśmy się z mnóstwem osób. Samo znalezienie aktora, który uosabia daną postać, daje niesamowitą satysfakcję. Dla reżysera to ekscytujące doświadczenie, bo dobranie możliwie najlepszych aktorów jest kluczowe dla przeniesienia postaci na duży ekran - mówi Andy Muschietti.
Casting do ról bohaterów obejmował nie tylko znalezienie aktorów, ale także upewnienie się, że istnieje między nimi chemia, dzięki której będą wiarygodni jako grupa przyjaciół.
- Nasz specjalista ds. castingu, Rich Delia, wykonał świetną robotę - mówi twierdzi Barbara Muschietti. - Przyprowadził nam mnóstwo świetnych dzieciaków. Najtrudniejszym zadaniem było zawężenie listy kandydatów. Dobrze się bawiliśmy, łącząc ich w grupy, aby znaleźć doskonałą kombinację. Kiedy zauważyliśmy, że między aktorami, którzy otrzymali role, od razu zaiskrzyło, uzyskaliśmy pewność, że podjęliśmy właściwą decyzję - dodaje producentka.
 
Kolejnym wyzwaniem było znalezienie odtwórcy roli Pennywise'a. Po zakrojonym na szeroką skalę castingu pożądaną przez wielu rolę otrzymał Bill SkarsgĂĽrd.
- Najpierw urzekł mnie występ Billa na przesłuchaniu. Od tamtej pory każdego dnia było tylko lepiej. Wniósł nie tylko tajemniczy i intrygujący wymiar do tej postaci, ale odważył się dorzucić także obłąkańczą teatralność Pennywise'a. Miał w oczach szaleństwo, a język jego ciała potrafił całkowicie wytrącić z równowagi - chwali aktora reżyser filmu.
 
Biorąc pod uwagę apetyt Pennywise'a na dzieci, Muschietti wyobrażał sobie postać o dziecinnej twarzy z ogromnymi oczami, spiczastym nosem, cienkimi włosami i rumianymi policzkami.
- Zawsze miałem poczucie, że nadanie mu dziecięcych rysów twarzy sprawi, że będzie jeszcze bardziej przerażający ze względu na istniejący kontrast, to postać o niewinnym, uroczym wyglądzie, która jest jednocześnie w stanie dokonywać okropnych czynów - tłumaczy Andy Muschietti.
Charakteryzatorzy specjalizujący się w efektach specjalnych, Alec Gillis i Tom Woodruff, zaprojektowali i skonstruowali powiększoną czaszkę, która według Gillisa przypominała "gigantyczny pęknięty melon".
- Zwykle projektujemy od podstaw, ale Andy przysłał mi projekt, który był właściwie gotowy, z przykazaniem, że postać ma wyglądać prawie jak dziecko - wspomina Alec Gillis. Wygląd Pennywise'a dopełniają ogromne, ostre jak brzytwa zęby, z których często kapie ślina.
Pracując nad strojem klauna, projektantka kostiumów Janie Bryant wkomponowała do niego elementy pochodzące ze średniowiecza, renesansu i epoki elżbietańskiej, co odzwierciedla fakt, że Pennywise dręczył Derry od stuleci. Bryant dodała także plisy, o których mówi - misterne plisy nadają kostiumowi Pennywise'a organicznego i gadziego charakteru. Poza wyglądem fizycznym Bill SkarsgĂĽrd skupił się na wypracowaniu charakterystycznego głosu i maniakalnego śmiechu Pennywise'a.

Na ekrany kin światowych kin film "To" wszedł we wrześniu 2017 roku odnosząc spektakularny sukces artystyczny i finansowy. Zrealizowany za "zaledwie" 35 milionów dolarów film w ciągu pierwszego weekendu wyświetlania w USA wygenerował w tamtejszym box office wynik w wysokości 123 milionów dolarów! W sumie na całym świecie w dystrybucji kinowej ekranizacja powieści Stephena Kinga zarobiła blisko 700 milionów dolarów. Film przebojem zdobył również polskie kina, gdzie obejrzało go ponad 715 tysięcy widzów.
- Horrory mają potężną moc. Ludzie lubią bać się w kinie, bo znajdują się w bezpiecznym miejscu, gdzie mogą delektować się emocjami, których nie odczują w codziennym życiu. TO ma do zaoferowania znacznie więcej. Daje nam, jako dorosłym, możliwość przeżycia po raz kolejny silnych emocji, których doświadczaliśmy, będąc dziećmi. To jeden z powodów, dla których uważam, że to dobry film - mówi Stephen King.
- Chciałbym, aby "To" było przerażające, a zarazem niezmiernie wzruszające. To z jednej strony horror, ale z drugiej film o przyjaźni i miłości, a także jednoczącej sile wiary. Chcemy porwać widzów w podróż pełną emocji... podczas której będą się bać! - podsumowuje reżyser Andy Muschietti.
DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY:
  • Pennywise żyje! Odkryj, w jaki sposób Bill Skarsgard przygotowywał się do roli tańczącego klauna Pennywise'a
  • Klub Frajerów Poznaj bliżej nastoletnie gwiazdy filmu "To", które połączyła praca na planie filmowym
  • Mistrz strachu Stephen King opowiada o korzeniach bestsellerowej powieści, naturze dziecięcego strachu oraz o tym, jak stworzył swojego najsłynniejszego potwora, Pennywise'a
  • Sceny niewykorzystane: Jedenaście scen niewykorzystanych i wydłużonych
DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:
  • Sceny niewykorzystane
Powiązane
Filmy:
To
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: