Ostatni bastion Barta Dawesa (Prószyński i S-ka)

Ostatni bastion Barta Dawesa (Prószyński i S-ka) Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2002
Wydanie: 1
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Ilustracja na okładce: Jacek Kopalski
Ilość stron: 252
Oprawa: twarda
Format: 122mm x 192mm
ISBN: 83-7337-150-8
Cena okładkowa: 24,90 zł

Pierwsze wydanie tej powieści w Polsce ukazało się nakładem wydawnictwa Proszyński i Spółka, choć już w 1992 roku książka była zapowiadana przez wydawnictwo CIA Books (przy okazji wydania "Uciekiniera"). Niestety, wtedy się nie udało, a 10 lat później otrzymaliśmy ten niezgrabny tytuł. Oryginalnie "Roadwork" odnosi się do robót drogowych, ale uznano, że to niezbyt chwytliwy tytuł, a wydawnictwo Prószyński znane jest z tego, że nie lubi wydawać książek pod obcymi (oryginalnymi) tytułami. Bardziej odpowiada im jakiekolwiek tłumaczenie, nawet niezwiązane z oryginałem.

Jest to pierwsza książka Kinga wydana pod pseudonimem, napisana w czasie kiedy znane już było jego nazwisko (napisana zaraz po "Miasteczku Salem"). Ukazała się jako trzecia książka Richarda Bachmana.

"Roadwork" to książka, którą bardzo lubię. Wielu może się to wydać dziwne, ale postać Barta Dawesa bardzo do mnie przemówiła i jakoś łatwo było mi się z nim utożsamiać.

Wiekszości czytelników uznaje książkę za nudną, ale jest to doskonałe studium udręczonego i ignorowanego przez system człowieka (co doskonale wpisuje się w pierwsze powieści Bachmana). Być może nieświadomość sprawia, że czytelnicy nie rozumieją czasów w jakich żył Bart. Czasów wywłaszczeń i górowania rządów federalnych ratujących w USA rynek pracy robotami publicznymi.

Za to w USA książka zdobyła uznanie. Pomimo tego, że sam autor nie uważał jej za swoje najlepsze dzieło, książka zdobyła uznanie. Autor uważał, że ból po śmierci matki, która umarła na raka, odcisnął zbyt duże piętno na książce ("Stephen King America's Best-Loved Boogeyman"). W przeciwieństwie do niego, wielu krytyków uważą ją za najbardziej dojrzałą i dopracowaną w dorobku alter ego Kinga. Często jest oceniana nawet wyżej niż równie rewelacyjny "Wielki marsz" ("The Life and death of Richard Bachman" w "Kingdom of Fear").

Szczegóły pierwszych wydań znajdują się poniżej:

Pierwsze
polskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
amerykańskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek
Pierwsze
brytyjskie wydanie
Wydanie: 1 - obrazek

Szczegóły pozostałych wydań znajdują się poniżej:

Polskie wznowienia
Wydanie: 2 - obrazek
Wydanie: 3 - obrazek
Wydanie: 4 - obrazek
Wydanie: 5 - obrazek
Wydanie: 6 - obrazek
Wydanie: 7 - obrazek
Powiązane
Zapowiedzi

2019-09-26

"Creepshow"

2019-10-04

"W wysokiej trawie"

2019-10-23

"Castle Rock"

2019-11-08

"Doctor Sleep"

Social Media
STRONA NA SKRÓTY: